martes, 22 de marzo de 2011

Asta-i Romania mea!!!

Victorie frumoasa si categorica pentru nationala Romaniei in meciul cu Spania. Stejarii au castigat cu 64-8 dupa ce la pauza aveau 17-3, reusind sa inscrie 9 eseuri si luand astfel lejer si bonusul ofensiv. Meciul a fost unul alert si foarte deschis cu multe atacuri si faze frumoase pentru spectatori, meritul apartinand atat Romaniei, care a insistat mereu catre eseu, cat si Spaniei, echipa limitata in posibilitati dar care nu a cedat niciodata. In celelalte 2 meciuri ale competitiei, Georgia a invins in Rusia cu 15-9, in timp ce Portugalia a trecut de Ucraina cu 46-24.
Victoria asteptata a Romaniei in fata Spaniei a venit sambata pe Stadionul Arcul de Triumf. Stejarii si-au dominat adversarul si au marcat primul eseu inca din minutul 3, Fercu, a doua incercare venind dupa 30 de minute de la Gal. Cu 2 transformari de la Dumbrava, plus o penalitate, Stejarii conduceau cu 17-0 in ultimul minut al rundei, atunci cand oaspetii au pus si ei 3 puncte pe tabela.

S-a putut observa in aceasta repriza o pofta foarte mare de joc pentru Stejari, din a caror randuri au pornit in sarje consecutive Fercu, Gal, Ianus, Ursache, Lemnaru si chiar Nere, un pilier care si-a regasit sprintul din tinerete. Echipa noastra a jucat foarte rapid si a incercat mereu sa paseze, impingand jocul in fata. Cu o nationala a Spaniei care are posibilitati limitate in aparare era clar ca aceasta tactica va da roade. Singura conditie pentru ca sarbatoarea sa nu fie stricata era ca spaniolii sa nu stea prea mult la noi in 40, unde ar fi putut primi penalitati (mai ales dupa ce asa au reusit sa invinga Portugalia). Si aceasta conditie s-a respectat.

sursa:rugby.ro